Падіння Берлінської стіни призвело до возз’єднання Європи, - Ґюнтер Нооке PDF Print

У Центрі міської історії Центрально-Східної Європи у Львові відкрилася виставка «Від мирної революції до німецької єдності», яка приурочена до 20-ї річниці падіння Берлінського муру. На відкриття виставки у Львів приїхав уповноважений з прав людини Федерального уряду Німеччини Ґюнтер Нооке, який люб’язно погодився дати відповіді на кілька запитань ZAXID.NET.

Image- Наскільки важливо німецькій стороні презентувати виставку про падіння Берлінської стіни у Львові?

- Мені справді дуже подобається ця виставка. Її концепцію випрацювала німецька Фундація з подолання наслідків диктатури Соціалістичної Єдиної Партії Німеччини (СЄПН). На мій погляд, вона дуже влучно і вичерпано відбиває ті кроки, ті етапи, які привели до падіння Берлінського муру. Я дуже радий, що ми змогли її презентувати, бо іноді складається враження, що ця дата - 9 листопада 1989 року – ніби вигулькнула з нічого, і мало хто, особливо за кордоном, знає той довгий шлях до цього дня. Ця виставка гарно і ретельно подає цей шлях до дати, яку ми сьогодні святкуємо як день падіння муру.

Я з великим бажанням приїхав в Україну. Мені приємно тут бути. На моє переконання, падіння Берлінського муру призвело не тільки до возз’єднання Німеччини, але і до возз’єднання Європи, а Європа, для мене, обіймає, безперечно, й Україну.

Image

Ознайомившись із діяльністю Центру міської історії, побачивши, з якою заангажованістю, ретельністю тут працюють, я глибоко переконаний, що тут ця виставка є якнайповніше на своєму місці. Хотів би тільки заохотити потенційних відвідувачів її оглянути.

- Як у Німеччині відзначають цей день? Які заходи відбуваються?

- Насправді низка заходів, присвячених цій події, почала відбуватися вже давно. Впродовж року в усій Німеччині відбуваються конференції, зустрічі, дискусії, присвячені падінню муру і возз’єднанню. У Ґевандгаузі у Ляйпцігу відбувся великий концерт з Куртом Мазуром. Він на той час був керівником цього визначного музичного закладу. У такий спосіб ми хотіли віддати належну шану тій даті, з якої безпосередньо почалася остання фаза наближення до падіння муру (восени 1989-го Курт Мазур відкрив свій заклад для та званих «розмов у Ґевандгаузі» [Gewandhausgespräche], які стали публічною дискусією про потребу політичних реформ і допомогли сформувати фундамент для формування опозиційної сили офіційній НДР – ред.). Початок мирній революції поклали події 9 жовтня в Ляйпцігу (саме в цей день відбулася перша так звана «понеділкова демонстрація» – ред.). Саме місяць цих демонстрацій призвів врешті решт до падіння муру.

На 9 листопада заплановані найрізноманітніші заходи. Наша федеральна канцлерка пані Меркель запросила дуже багатьох лідерів європейських і неєвропейських країн приїхати до Берліна на відзначення цієї знаменної дати. Серед заходів – відкриття нового виставкового центру, похід через так званий Борнгольмський міст – це був один з перших прикордонних переходів, з якого почалася неконтрольована владою НДР міграція громадян НДР на захід. Перед Бранденбурзькою брамою відбудеться великий захід, зокрема виступить багато лідерів різних країн, скажімо, свою згоду дав Президент Російської Федерації Дмітрій Мєдвєдєв та держсекретар Сполучених Штатів Америки Гіларі Клінтон.

Image

- Чи легко проходило возз’єднання Німеччини у перші місяці, роки?

- Короткої відповіді на це запитання не даси. Були різні фази, різні стадії... Пригадую, що 3 жовтня 1990 року, у день німецької єдності, панувала неабияка ейфорія, люди справді відчули себе одним цілим.

Через рік, після падіння муру, стало зрозуміло, що 9 листопада відбулося щось таке, про що вони не здогадувалися навіть у найсміливіший мріях: що вони зможуть вільно пересуватися зі Сходу на Захід. Можна сказати і так, 9 жовтня 1989 року у Ляйпцігу був найнапруженіший день, а вже 9 листопада того ж таки року став найрадіснішим днем.

Image

3 жовтня ми святкуємо День німецької єдності, саме цього дня 1990 року завершився формальний процес правового об’єднання двох частин Німеччини. Від цього дня ми знову і знову давали матеріал для найрізноманітніших дискусій, що оцінювали процеси об’єднання і позитивно, і негативно. Події відбувалися так, що 3 жовтня 1990 року формально припинила існування Німецька Демократична Республіка. Йдеться про ліквідацію цілої державної формації, разом із державним устроєм; територія з населенням вступили у поле чинності конституції Федеративної Республіки Німеччини, натомість ФРН продовжувала існувати. Натомість для багатьох людей, які оцінюють ці події і їх наслідки мірою власного досвіду, власних переживань. Це означало, наприклад, втрату робочих місць: їх скоротили через ліквідацію підприємства, що означало разючі зміни у життєвих обставинах. Тому для багатьох людей і 3 жовтня, і 9 листопада сьогодні може асоціюватися не з привабливими подіями, бо для них падіння Берлінської стіни відверто позначилося на особистому житті.

На мою думку, найважчим етапом у зближенні двох Німеччин чи двох частин Німеччини була перша половина 1990-х років, коли і настрій був найскептичніший, найпохмуріший, і дискусії точилися в надзвичайно критичний спосіб. Але розглядаючи все з сьогоднішньої перспективи, переконаний, що загалом історію німецького возз’єднання цілком можна назвати історією неабиякого успіху. І ті проблеми, з якими Німеччина зустрічається сьогодні, є найменше пов’язані з наслідками возз’єднання.

Image

- З яким характером звернень працює Ґюнтер Носке як уповноважений з прав людини Федерального уряду Німеччини?

- Моя посада не передбачає функцій омбудсмена. Посада уповноваженого є персональна. Я пов'язаний функціонально з Міністерством зовнішніх справ. У ділянку моєї відповідальності входять права людини в міжнародному сенсі. Я не маю повноважень речника або особи, яка оцінює внутрішньо німецьку ситуацію з правами людини, тобто в мою компетенцію входять радше такі питання: як Україна разом з Німеччиною голосуватимуть в Женеві щодо міжнародних прав людини і як координувати цю роботу тощо. Я є співрозмовником для численних організацій з охорони і захисту прав людини, які розташовані в Берліні або чиї представництва розташовані в Берліні, але це здебільшого міжнародні організації, які до мене звертаються. Також я дуже багато їжджу світом і знайомлюся з ситуацією з правами людини у світі. Безперечно, моє призначення на цю посаду таки було пов’язане з моєю біографією, а саме з тим, що я виростав в колишній НДР, і з власного досвіду знаю, що таке життя в умовах диктатури. Цей досвід часто допомагає мені краще зрозуміти ситуацію з порушенням прав людини за диктатури, бо я розумію її.

Джерело: zaxid.net

 
Початок
Мета та цілі
Програма
Меморандум
Резолюція про Україну
Візовий режим
Історія
Анонси та події
Статті